تدبیری برای استقبال شایسته از دولت تدبیر و امید

توفیق تحسین‌انگیز دولت آقای روحانی در حل‌وفصل چالش‌های طولانی با کشورهای اروپایی و آمریکایی بر سر مسائل هسته ای کشورمان نیز که به مذاکرات 1+5 معروف است. انگیزه غیرقابل انکار برای قشرهای مردم استان همدان است تا در سفر قریب‌الوقوع هیأت دولت با ابراز خشنودی و مراتب قدردانی خود از سفرای سربلند ایرانی در این مذاکرات را نشان دهند. استان همدان از جمله نقاط تاریخی، فرهنگی، عالم‌خیز و غنی از استعدادهای بکر طبیعی و نوابغ فکری است که اثرات برجسته خود در تمام تحولات سیاسی و اجتماعی تاریخ ایران را به اثبات رسانده و تاریخ انقلاب اسلامی دفاع مقدس و دوران ایستادگی و قناعت در برابر تحریم‌ها و کارشکنی‌های دشمنان جهانخوار به خوبی گواه و مؤید این واقعیت می‌باشد.
استان همدان به‌رغم وسعت قابل توجه خود متشکل از 9 شهرستان بزرگ و نزدیک به هم می‌باشد که نسبت افتخارات و داشته‌ها و نداشته‌های همه شهرستان‌های استان با هم یکسان می‌باشد. البته برخی شهرستان‌ها که از لحاظ موقعیت ارتباطی با نقاط دیگر کشورمان تقریباً در بن‌بست واقع شده‌اند، بهره کمتری از عمران و آبادانی دارند و البته این نکته‌ای نیست که از چشم تیزبین دولتمردان دولت دوازدهم دور باشد تا با آشنایی نزدیک و بیشتر با شرایط شهرستان‌های استان، بسترهای لازم برای توسعه همه‌جانبه و یکسان مناطق استان را فراهم سازند.
روند اجرای طرح‌های بزرگ عمرانی و اقتصادی از حدود یک دهه پیش در استان همدان شیب بسیار کند و ایستایی را گرفته است و امید می‌رود هیأت دولت در مدت حضور خود خط‌کش توسعه و برخورداری استان همدان، متوازن با دیگر استان‌های برخوردار کشورمان را نشانه برود.
چرخ پیشرفت استان همدان در تمام زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و صنعت به دلایل گوناگون که مهمترین آن 8 سال دفاع مقدس می‌باشد، از ابتدای سال‌های پیروزی انقلاب در مقایسه با استان‌های دیگر بسیار کند چرخیده است و به نوعی شاید بی‌توجهی به لازمه‌های ساختاری در همدان برای دولت‌های گذشته به صورت عادت درآمده بود. با این حال همدان در گلوگاه ارتباطی نقاط غرب، مرکز و جنوبی کشورمان تاکنون منشأ خدمات و ارتباط آسان برای مردمان این مناطق بوده و در حال حاضر نیز بسیاری ظرفیت‌های دانشگاهی و درمان و بهداشت همدان در خدمت استان‌های مجاور و حتی نقاط دورتر از آن می‌باشد و شاید به همین دلیل است که همدان در بین کلان‌شهرهای دیگر مهجور مانده و نداشته‌هایش کمتر به چشم می‌آید.
 در همین حال مردمان استان همدان بسیار صبور و قدرشناس و کم‌توقع هستند و بی‌گمان همین خصلت فرهنگی نیز دلیل کم‌تحرکی مدیران در برخی مقاطع تاریخی برای تصمیم‌سازی‌های بزرگ واقع شده و در مجموع می‌توان گفت استان همدان به لحاظ استعدادهای نهفته، گنجینه‌ای ارزشمند برای تصمیم‌سازی‌های جدید است و همدان توانایی این را دارد که به لحاظ نزدیکی به پایتخت و برخورداری از جاده‌های ارتباطی پیشرفته و از سویی احداث راه‌آهن و فرودگاه توسعه یافته، بستر سرمایه‌های بزرگ ملی و تمرکززدایی از تهران باشد. این قابلیت‌ها در تمام شهرستان‌های استان وجود دارد و همانگونه که اشاره شد، استعدادهای فرهنگی، اقتصادی و پیشینه تاریخی شهرستان‌های استان همدان از نظر تعداد و تنوع ابنیه‌های باستانی نزدیک به هم می‌باشد و جای دارد دولت یازدهم زمان بیشتری برای سفر به همدان و بازدیدهای احتمالی از شهرستان‌ها، اختصاص داده و سفر یک روزه خود را تمدید کند.
مردم استان همدان با استقبال شایسته از دولتمردان و همسفران رئیس‌جمهوری محبوب خود یکبار دیگر نشان خواهند داد که از آگاهی و بینش سیاسی و اجتماعی بالایی برخوردار بوده و آماده گام نهادن در بسترهای جدید برای توسعه و آبادانی بیشتر هستند.

منبع:همدان پیام -مهدی ناصرنژاد

/ 0 نظر / 32 بازدید