آموزش مهمترین اولویت در پدافند غیرعامل

حسین افشاری در شورای قرارگاه زیستی شهرستان همدان با بیان اینکه امروزه اهمیت پدافند غیرعامل بر کسی پوشیده  نیست، افزود: در همه کشورهای دنیا حتی کشورهایی که با مخاطرات کمتری مواجه هستند این موضوع در سطح برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران در منطقه پرخطری واقع شده و کم و بیش با تهدیداتی روبرو می شود، اظهارداشت: با همت مردم و راهنمایی های مقام معظم رهبری بحث پدافند غیر عامل ضرورت بیشتری پیدا کرده است.

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری همدان در ادامه با تاکید براینکه در حوزه پدافند غیرعامل مهمترین اولویت آموزش است، عنوان کرد: براساس افشای اسنادی توسط انگلستان در جنگ جهانی دوم 30 درصد مردم ایران بر اثر عوارض ناشی از جنگ کشته شدند.

حسین افشاری تاکید کرد: در پدافند غیر عامل باید میزان تلفات ناشی از عوامل مختلف طبیعی و غیر طبیعی را کاهش دهیم.

 حسین افشاری -معاون فرماندار همدان  

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری همدان نیز با بیان اینکه در شهرستان‌ها تشکیل قرارگاه‌های زیستی با مسئولیت فرمانداران مطرح است، گفت: در پدافند غیر عامل شناسنامه مدونی مشتمل بر شناسایی فرصت‌ها و تهدیدات حوزه شهرستان، وجود ندارد.

رسول حسینی با اشاره به جایگاه و اهمیت پدافند غیر عامل، اظهار کرد: با وجود اینکه این موضوع بسیار حائز اهمیت است درصد قابل توجهی از جامعه آماری استان با آن آشنایی ندارند.

وی موضوع پدافند غیر عامل را صددرصد غیر نظامی دانست و گفت: از 62 دستگاه موجود در استان، 20 دستگاه کارمند پدافند غیر عامل بوده و پنج دستگاه تخصص این حوزه را دارند.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری همدان با اشاره به اینکه در بیش از 95 درصد ساختمان‌ها و ابنیه‌های موجود در همدان مبحث 21 تعریف نشده است، خواستار توجه به این موضوع شد.

این مسئول با بیان اینکه در موضوع پدافند، نیروهای غیر نظامی نقش اصلی را دارند، تصریح کرد: در پدافند غیر عامل برنامه‌ریزی‌های منسجم و تدوین شده بدون استفاده از ابزارهای فنی حائز اهمیت است.

حسینی با بیان اینکه در پدافند غیر عامل مردم نقش اصلی را ایفا می‌کنند، گفت: امروز کشورهایی موفق هستند که از موضوع نظامی پا را فراتر نهاده و به دنبال نگاه‌های علمی و منطقی و مقابله با ترفندهای نو در اعمال جنگ در جهان هستند.

وی موضوع پدافند غیر عامل را با زندگی آحاد مردم دخیل دانست و با بیان اینکه در اکثر ساختمان‌های همدان توجه به استاندارها در نحوه ساخت و ساز رعایت نشده است، گفت: باید در استان مهندسی معکوس را آغاز کنیم.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری همدان با بیان اینکه در حوزه دارو غذا، انرژی، رسانه، مخابرات و دیپلماسی نیاز به اجرای پدافند غیر عامل وجود دارد، یادآور شد: شورای پدافند غیر عامل در استان با 11 کارگروه تشکیل شده که در ابعاد مختلف اقتصادی، عمرانی، اجتماعی و  سایر حوزه‌ها فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه در شهرستان‌ها تشکیل قرارگاه‌های زیستی با مسئولیت فرمانداران مطرح است، گفت: شورای پدافند غیر عامل در مقیاس کوچکتر در 9 شهرستان استان مورد توجه قرار گرفته است.

حسینی با بیان اینکه مسئولیت قرارگاه‌های زیستی به فرمانداران محول شده که به تبعیت از استان و پدافند کشوری کار را در شهرستان‌ها پیش خواهند برد، خاطرنشان کرد: متأسفانه در پدافند غیر عامل شناسنامه مدونی مشتمل بر شناسایی فرصت‌ها و تهدیدات حوزه شهرستان، وجود ندارد.

وی با اهمیت به تشکیل ستاد پدافند غیر عامل گفت: تدوین طرح عملیاتی پدافند غیر عامل بسیار حائز اهمیت است که البته تاکنون در 420 شهرستان کشور طرح عملیاتی این موضوع تدوین نشده است.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری همدان با تأکید بر لزوم تشکیل تیم مدیریتی در رابطه با پدافند غیر عامل در شهرستان‌ها، افزود: راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی و آموزش از جمله اقدامات مهم در این زمینه است.

وی با بیان اینکه نیم تا دو درصد از محل اعتبارات تخصیصی تملک و دارایی ادارات برای پدافند غیر عامل تعریف شده است، گفت: احتمالاً این موضوع در شورای برنامه‌ریزی استان تصویب شود.

/ 0 نظر / 108 بازدید