مساله جمعیت را جدی بگیرید

سیاست های قبلی تا چه اندازه درست بوده است، بحثی دیگر می طلبد اما مهم تر از آن این است که آینده کشور ما با خطر تهدید آمیز کم جمعیتی و بحران پیری مواجه است.
مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با مسئولان نظام نسبت به استمرار سیاست های سال های گذشته در حوزه جمعیت موضع گرفتند و از مطلوب بودن جمعیت ۱۵۰ میلیون نفری برای کشور، سخن به میان آوردند.

 با این تفاسیر کوریجان باید در سالهای آتی به جمعیت  حداقل شش هزار نفری برسد

با توجه موقعیت کوریجان که در منطقه ای قرار دارد که روستاهای به پرجمعیت شهرستان کبودراهنگ و بهار قرار دارد و شهر مهاجران با جمعیتی نزدیک به 9 هزار نفر و روستای ویان با جمعیت بیش از 4 هزار نفر، این اهمیت مسئله را دو چندان می کند.

برنامه و خط مش کلی برای این موضوع: مواردی که به نظر بنده میرسد بصورت خلاصه لیست می کنم خواهشمند است دوستان جهت کاملتر شده آن پیشنهاد ارائه نمایند

  1. باید با اطلاع رسانی مناسب و خصوصا اعلام منویات مقام معظم رهیری و اینکه سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی بر افزایش جمعیت ، ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیّت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی. کوریجانی ها همانطور که در تحدید موالیدپیش قدم بودند باید در افزایش موالید نیز کوشا باشند،مردم شریف کوریحان، به ویژه خانواده های جوان باید بدانند که در این مسأله مسئولیت اصلی بر عهده آنان است، با درایت، هوشمندی و آینده نگری، مسأله تولید نسل و افزایش جمعیت را مورد نظر قرار داده و با تربیت فرزندانی با ایمان و متعهد، سرنوشت روشنی را برای کشور رقم بزنند. البته باید دانست که: «با یک گل بهار نمی شود»
  2.  رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد. در این خصوص خیرین روستا باید اقدام لازم را انجام دهند و با توجه به ارزان بودن مسکن در کوریجان چه اشکال دارد زوج های جوان کوریجانی مقیم شهر سالهای آغازین زندگی خود را در کوریجان شروع نمایند با زندگی در کوریجان هزینه ایاب و ذهاب به محل کار را باید بپردارند ولی با زندگی در شهر هزینه های گزاف شهر خصوصا مسکن را باید تقبل کنند
  3. تمرکز تمام کوریجانی ها به موضوع افزایش جمعیت در خود روستا و پرهیز از درگیری در موضوعات خارج از کوریجان که سرمایه اجتماعی و مالی کوریجانی ها و دلبستگی آنها در خارج از کوریجان تقویت می نمایند با توجه به این موضوع دیگر کوریجانی های مقیم همدان فعلا موضوع حسینیه کوریجانی های مقیم  راپی گیری نمی کنند و در انتخابات آتی مجلس اگر استانی نشود از بهار و کبودراهنگ رای خود را به صندوق خواهند ریخت تا را نقش قویتری در انتخاب نماینده منطقه داشته باشند.
  4. اصلی ترین ان قلت برای مرکزیت بخش کوریجان ، و همچنین برگزاری نماز جمعه و سایر برنامه های پیش رو کمی جمعیت بوده (که البته موضوع اخیر با یاری روستاهای مجاور حل شده معطل معرفی امام جمعه است )، و با عنایت به این موضوع توجه به سرشماری سال 1395 بسیار مهم خواهد بود (و ایضا انتخابات 1394)، در موضوع سرشماری کوریجانیهای مقیم شهر ها که علاقه به برگشت به موطن خود دارند و بعضا بنابه برخی مسائل در شهر مسکن گزیده اند برخی هرچند در شهر ساکن هستند ولی در روستا کشت و کار داشته و دائم در حال تردد بین شهر و روستا هستند باید در پاییز سال 1395 در روستا سرشماری شوند.
  5.  در انتخابات مجلس 10(اسفند 1394 ) برای کوریجانی ها مهمتر از آنکه چه کسی انتخاب می شود تعداد رای اهالی کوریجان است و این حضور پررنگ کوریجانی ها در پای صندوق ها را می طلبد و اینکه حتی الامکان تمام کوریجانی ها رای خود را در صندوف های کوریجان بریزند.
  6.  در بیشتر روستاها برنامه ریزی می شود که موقعیت روستا ترقی کند و از قبل بهتر شود ما کوریجانی ها آرزو می کنیم موقعیت 60 سال قبل (1335) را بدست آوریم کوریجان در اولین سرشماری رسمی سراسری از رزن پرجمعیت تر بود و بسیاری از  روستاها که در سالهای بعد ارتقا یافتند و بخشداری و شهرداری  گرفتندند جمعیتی کمتر از کوریجان داشتند و موقعیت جغرافیایی راههای ارتباطی کوریجان را هم نداشتند فقط مردمانشان همت و پیگیری داشتند و در موقعیت های حساس با همدلی و همزبانی به اهدافشان رسیدند.
  7. سالخوردگی جمعیت هزینه های زندگی را  افزایش می دهد و شادابی و پویایی جامعه از دست میرود.و جامعه پیر بصورت منفعل عمل کرده و از خواسته های خود کوتاه می آید تا به مشکلات خود برسد و عرصه را به دیگران واگذارمی کند.       سالخوردگی جمعیت
  8. در پایان اگر این مطالب در اینجا بماند و نقد نشود و پیشنهاد سازنده عملی ارائه نشود و با توجه به سالخوردگی جمعیت کوریجان روند کاهش جمعیت ادامه خواهد یافت و زمانی می رسد که دیگر نمی شود کاری انجام داد . همانطور که الان کاهش جمعیت  به طوری که اشاره شد موقعیت کوریجان را ضعیف تر کرده است. در این وضعیت اگر تلاش نکنیم شانسهای باقیمانده را هم از دست خواهیم داد
/ 0 نظر / 56 بازدید