روستای زنده تضمین کننده جامعه ای زنده است/لزوم ایجاداشتغال پایدار

وی بیان کرد: دولت طبق ماده ۱۸۰ برای ایجاد توازن، اعتبارات خوبی برای روستاها در نظرگرفته که بخشی از این اعتبارات در سال گذشته بین روستا ها توزیع شد و این نشان دهنده توجه دولت به جامعه روستایی و آبادانی آن است.

فرماندار همدان با بیان اینکه در توسعه روستایی تنها شاخص های توسعه برای ما ملاک نیست، افزود: برای ماندگاری و پایداری در روستا باید علاوه بر توسعه شاخص ها مانند آب و راه به بحث اشتغال توجه ویزه ای داشته باشیم.

علی تعالی با اشاره به اینکه مهم ترین بحثی که دولت و مدیریت به آن توجه دارد بحث اشتغال است، گفت: اگر اشتغال پایدار ایجاد نشود به پایداری روستاها امیدی نیست.

وی با بیان اینکه ۹۷ درصد روستاها گاز رسانی شده و روستایان از نعمت گاز برخوردار شده اند، بیان کرد: سه درصد باقی مانده روستاهایی هستند که جمیعیت آنها  کم است و گازرسانی به آنها برای دولت  صرفه اقتصادی ندارد.

فرماندار همدان افزود: اگر روستاها از نظر جمعیت فعال نباشند و جوان ها از روستاها مهاجرت کنند جمعیت روستا  کهنسال می شود و به تدریج حیات جامعه روستایی از بین خواهد رفت.

تعالی با اشاره به اینکه شاخص اقتصادی در همدان بالا است، گفت: برای ایجاد اشتغال پایدار باید ظرفیت ها را شناسایی و متناسب با ظرفیت ها، علایق و وضعیت اقلیمی، عرصه اشتغال را به صورت تعاونی ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نظر دولت بر اینست که عرصه های اشتغال را در روستاها ایجاد و از مهاجرت جلوگیری کند، گفت: باید به پایداری روستاها کمک شود.

فرماندار همدان گفت: استعدادهای خوبی  در روستاها وجود دارد که دهیاران باید این استعدادها را شناسایی کنند تا شاهد آبادانی روستاها باشیم.

علی تعالی با اشاره به اینکه اعتبارات در زمانی که دولت یازدهم تشکیل شد به دلیل نزول قیمت نفت وضعیت خوبی نداشت به همین دلیل دولت تصمیم گرفت با یک تدبیر ماهرانه هزینه ها و درآمدها را تنظیم کند که بتواند در حدتوان به روستاها کمک کند، به معضل کمبود آب اشاره کرد و گفت: نباید در مصرف آب بی تفاوت باشیم بلکه باید با فرهنگ سازی استفاده بهینه آب را به مردم نشان دهیم تا این مشکل اساسی تاحد ممکن حل شود.

فرماندارهمدان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه یکی از گله هایی که روستاییان از ما دارند کوتاهی دهیاران در پاسخ گویی به آنهاست، عنوان کرد: دهیاران باید زمانی را برای پاسخ گویی به روستاییان اختصاص دهند و به مشکلات آنها رسیدگی کنند.

دهیاران همدان 

/ 0 نظر / 76 بازدید