رزن نیازمند پاسگاه محیط بانی است


وی اضافه کرد: طبق بررسی های صورت گرفته تبدیل زیستگاه جانداران به کشتزار و مزارع کشاورزی و تخریب منابع طبیعی، مراتع و محیط زیست موجب ورود گرگ به داخل روستاها شده است.

وی اضافه کرد: همچنین شکار بی رویه گونه هایی همچون خرگوش، گراز و جوجه تیغی توسط افراد سودجو، گرگ را برای تامین طعمه با مشکل مواجه کرده است.

فرماندار رزن گفت: شمار گونه گرگ در شهر قیدار از توابع زنجان فراوان بوده و از این منطقه به سمت روستاهای رزن که هم مرز با زنجان هستند می آیند.

حسینی بیان کرد: به منظور پیشگیری از آسیب های ناشی از حمله گرگ به انسان به دهیارها تذکر و هشدارهای لازم داده شده تا مراقب کودکان و افراد ضعیف و بیمار باشند.

وی اضافه کرد: با وجود افزایش شمار محیط بانان در منطقه رزن ولی به علت کافی نبودن تعداد نیروها آنها نمی توانند مانعی برای حمله گرگ به جوامع انسانی شوند.

فرماندار رزن با ذکر اینکه نشست اعضای ستاد بحران به همین منظور برگزار شد گفت: در این نشست مقرر شد شماری از شهروندان به عنوان محیط بانان آموزش های لازم را فرا گیرند تا در صورت حمله وحوش واکنش لازم را داشته باشند.

حسینی افزود: همچنین در این نشست پیشنهاد شد یک پاسگاه محیط بانی در بخش سردرود از توابع رزن ایجاد شود تا علاوه بر جلوگیری از شکار غیر مجاز وحوش از ورود گرگ به مناطق مسکونی جلوگیری کنند.

سال گذشته یک کودک چهارساله در یکی از مناطق رزن طعمه گرگ شد همچنین در دو نوبت گرک به گله گوسفندان حمله و چوپان را زخمی کرد.

در هفته گذشته نیز در سه نوبت گرگ وارد دو روستا در بخش سردرود شهرستان رزن شده است.

شهرستان رزن با سه بخش مرکزی، قروه و سردرود، 126 روستای دارای سکنه و در مجموع با 119 هزار نفر جمعیت در 81 کیلومتری مرکز استان همدان قرار دارد.

/ 0 نظر / 28 بازدید