نگاه کارشناسی به توسعه در سفر کاروان تدبیر و امید

یکی از مقاطعی که می‌تواند به توسعه استان شتاب دهد، سفر مقامات اجرایی است که استان تاکنون از این سفرها بهره مناسیب برده است هرچند طولانی شدن برخی مصوبات این سفرها شیرینی و حلاوت اولیه آنها را کم کرده است اما پیگیری همان مطالبات نیز خود روندی نو برای توسعه استان را پایه‌گذاری کرده است.
به عنوان نمونه در سفر رهبر معظم انقلاب، مصوباتی که با حضور وزرا در محضر رهبری انقلاب برای توسعه استان تصویب شد، هرچند برخی از آنها مانند آبرسانی از سد تالوار، هنوز هم از مطالبات مهم و قابل پیگیری استان است اما به لحاظ دوراندیشی هر روز بر اهمیت آن افزوده می‌شود.
 در همین جلسه یکی از مواردی که استاندار به عنوان انتظار و خواسته مردم از دولت مطرح کرده است همین تسریع در پروژه انتقال آب از سد تالوار به استان همدان است که در کنار تسریع در ریل‌گذاری راه‌آهن همدان- تهران علاوه بر تسریع در توسعه استان، شرایط تحقق آرزوهای مردم استان را فراهم می‌کند.
هرچند لیست پروژه‌ها و طرح‌های پیشنهادی به دولت برای تسریع در انجام و دریافت اعتبارات صد درصدی با دستور رئیس‌جمهور به بهانه سفر تقریباً تکمیل و ارائه شده است اما هنوز نشست‌های کارشناسی 3 جانبه و 4 جانبه در نهاد ریاست‌جمهوری برای نهایی شدن آنها ادامه دارد.
به همین دلیل جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در روز گذشته بسیار اهمیت دارد؛ زیرا مدیران برنامه‌ریز استان اکنون به خوبی به نوع طرح‌ها و پروژه‌ها و پیشنهادهایی که باید به معاونت اجرایی رئیس‌جمهور ارائه کنند، واقف هستند و می‌دانند که چه نوع طرح‌هایی شانس بالایی برای برخورداری از تصمیمات سفر و تسریع در اتمام و بهره‌برداری برخوردار است.
در نشست‌های معاونت اجرایی با مدیران، معمولاً بر جذب سرمایه‌گذاران استانی و خارج از استان در تسریع پروژه‌ها تأکید و در کنار آن تعلق بسته صنعتی و تولیدی مانند سرمایه در گردش یا تسهیلات به مناسبت سفر برای واحدهای تولیدی و صنعتی بررسی می‌شود.
همدان نیز از این قاعده مستثنا نیست و لازم است برای تولید استان متناسب با وضعیت رو به جلوی آن تصمیم گرفته شود.
به هر حال آنچنان که استاندار در این جلسه تصریح کرده کشور با اقدامات رئیس‌جمهور، با بهره‌گیری از رهنمودهای رهبری و حمایت مردم در وضعیت جهش به سوی قله‌ها قرار دارد و سفر کاروان تدبیر و امید به استان همدان نیز می‌تواند توسعه استان را با دیدگاه کارشناسی تسریع داده و فتح قله‌های توسعه را نوید دهد.
به شرط آنکه اعضای شورای برنامه‌ریزی از فرصت برنامه‌ریزی این سفر برای توسعه استان با توضیحات روز گذشته معاون اجرایی نهایت استفاده را برده باشند./ 1 نظر / 31 بازدید
علی

شما طوری نوشتید نگاه کارشناسانه که آدم فکر میکنه واقعا به صورت متعادل به فکر استان می باشید. در حالی که فقط دوتا پروژه ی شهر همدان را آورده اید و نوشتید که این ها خواست مهم مردم استان است!!!! درست آن دو پروژه هم مهم می باشند اما شهرهای استان همدان دارند نابود می شوند و شما سخنی از خواست 8 شهرستان دیگر نمی زنید و ...